ACTIVE CONSULT – Accounting & Tax

Accounting & Tax Consulting, Staff Leasing , Business Solutions

  • Винаги правилни решения !

    www.activeconsult.net
    office@activeconsult.net
    Phone: +359 2 974-33-32
    Mobile: +359 895 10-18-18
    Address: 133 Tzarigradsko shose Blvd., Sofia, Bulgaria

  • Търсене по категория или дума ?

  • Последни публикации:

Прилагането на данъчно облекчение за млади семейства по чл. 22а от ЗДДФЛ

Posted by Active Consult Ltd. - Accounting & Tax в 29/10/2012

Според описаната в писмото фактическа обстановка, на физическо лице е отпуснат кредит за покупка на недвижим имот през 2008 г., като закупеният имот служи за обезпечение на кредита. Към датата на сключването на договора за банков кредит лицето не е сключило граждански брак и е навършило 37 години. По договора за кредит не е посочен съдлъжник. През 2009 г. лицето сключва граждански брак, като към датата на сключване на договора за кредит съпругата му не е навършила 35 години. Закупеното през 2008 г. жилище е единствено за семейството през 2011 г. Поставен е въпросът дали е основателна претенцията на лицето за ползване на данъчното облекчение по чл. 22а в конкретния случай.

Съгласно чл. 22а, ал. 1 от ЗДДФЛ, местните физически лица могат да ползват данъчно облекчение за млади семейства, като приспадат от сумата от годишните данъчни основи по чл. 17 направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит за закупуване на жилище, когато едновременно са налице следните условия:

1. договорът за ипотечния кредит е сключен от данъчно задълженото лице и/или от съпруг/а, с който/която имат сключен граждански брак;

2. данъчно задълженото лице и/или съпругът/ата не са навършили 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит;

3. ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през данъчната година.

Установяването на съответните факти и обстоятелства се извършва за конкретен данъчен период (2011 г.) за който е подадена годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. Във връзка с прилагането на условието по т. 1 следва да се има предвид становището на изпълнителния директор на НАП, изразено в писмо изх. № 24-34-11-1/09.03.2012 г. Предвид указаното в писмото и описаната фактическа ситуация, считам че за 2011 г. лицето отговаря на условията, изброени в цитираната разпоредба, доколкото едновременно са налице следните факти: към 31.12.2011 г. има сключен граждански брак; съпругата му не е навършила 35-годишна възраст към датата на сключване на договора за ипотечен кредит и ипотекираното жилище е единствено жилище за семейството през 2011 г. Фактът, че в конкретния случай съпругата на данъчно задълженото лице не е съдлъжник по договора за ипотечен кредит, няма отношение към прилагането на чл. 22а от ЗДДФЛ. Източник: НАП

Вашият коментар

Попълнете полетата по-долу или кликнете върху икона, за да влезете:

WordPress.com лого

В момента коментирате, използвайки вашия профил WordPress.com. Излизане /  Промяна )

Google photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Google. Излизане /  Промяна )

Twitter picture

В момента коментирате, използвайки вашия профил Twitter. Излизане /  Промяна )

Facebook photo

В момента коментирате, използвайки вашия профил Facebook. Излизане /  Промяна )

Connecting to %s

 
%d блогъра харесват това: